Téměř každý z nás se v některém momentu svého života rozhoduje, zda do svého života zařadí novou fyzickou aktivitu. Většinou už máme nějaké preference jak v cílích (chci zhubnout, chci nabrat svaly, chci se uvolnit), tak i v tom, jakým způsobem se k nim dostat a nezbláznit se z toho (chci trávit čas s přáteli, chci mít klid a vychutnat si cvičení sám pro sebe).
Pokud jste právě v bodě, kdy se rozmýšlíte a nebo nejste se současnou aktivitou spokojení, zkuste se nad celou věcí zamyslet takto. Váš život je krátký – v průměru trvá 4000 týdnů a hodně z nás se již blíží půlce či ji překročilo. V první a nejdůležitější řadě proto musíme každý sám sobě zodpovědět otázku o tom, jaké prostředky k dosažení našeho záměru nás motivují k pravidelné aktivitě?

Neplňte cíle, hledejte správný způsob trávení volného času
Možná se teď ptáte sami sebe, proč nejsou důležitější cíle? Z mého pohledu proto, že cíle jsou příliš vzdálené a těžko uchopitelné. Chtít “zhubnout“ nebo “začít se hýbat” představují abstraktní kategorie a pro nováčka se zdají příliš nedosažitelné. Posuďte sami situaci, kdy máte lehčí nadváhu, deset let jste se pravidelně a aktivně nehýbali, nemáte jasné preference v tom, co byste chtěli dělat a u většiny pohybových aktivit se necítíte komfortně.
V takové situaci se daná osoba může rozhodnout, že “něco” vyzkouší. Možná začne běhat, možná půjde na aerobic nebo do posilovny. První dva týdny proběhnou v pořádku, jenže pak do naplánovaného tréninku vstoupí pracovní problém nebo nemoc. Nit pravidelnosti se přetrhne a teprve po třech týdnech bez pohybu si osoba uvědomí, že je s pohybem konec.
Proto vám doporučuji, ať raději začnete u způsobu trávení volného času. Ideální je si na papír sepsat fyzické a společenské aktivity, která vás opravdu baví a u kterých se cítíte dobře. Položte si otázku, jak chcete trávit to extrémně omezené množství volného času, který máte pro sebe? Potřebujete někoho, kdo vás bude permanentně motivovat? Chcete soutěžit nebo se jen soustředit sami na sebe? Takto můžete pokračovat až do chvíle, než vyčerpáte všechny nápady a myšlenky. To, co na papíře před sebou v daný okamžik máte, ale ještě nemusí být finální odpověď.
A nejspíš nebude, protože na různé otázky můžeme mít protichůdné odpovědi, které se vzájemně vylučují – záliba v míčových hrách a bojových uměních ve spojitosti s omezeným časem a potřebou trenéra vám asi v rozhodování nepomůžou. V takové chvíli můžete postupovat vyřazovací metodou a zohlednit vaše případná fyzická či jiná omezení. Pokud mám špatná kolena, nebudu hrát volejbal, pokud nemám ve svém okolí klub karate, nebudu dojíždět na opačnou stranu města, protože to časově nevychází.
Jóga – proč pro mě funguje?
Protože je rozhodování extrémně komplexní a může mít i přes zdánlivou trivialitu dalekosáhlé následky (rozdíl mezi roky ve smysluplné aktivitě versus rezignace na pohyb z důvodu špatného výběru), zkusím vám nastínit můj proces, ve kterém jsem se rozhodl pro jógu a postupně odkryl její výhody. Pokud na vašem pomyslném listu budou některé z následujících charakteristik vysoko, můžete ji klidně přijít vyzkoušet.
Jednu ze zásadních výhod pro mě představuje kombinace mezi koncentrací, fyzickou a psychickou stránkou jógové praxe. Když jsem s jógou začínal, zaměřoval jsem se hlavně na psychiku – cítil jsem se vyčerpaný a neměl jsem náladu téměř na nic, skoro s nikým jsem se nestýkal a chybělo mi to. Věděl jsem, že vlastní motivaci třeba k běhání nebo plavání, což byly mé další možnosti, naleznu jen těžko. O józe jsem slyšel, že dokáže být fyzicky náročná a zároveň dobře působí na psychiku, ale neměl jsem moc tušení o tom, kolik stylů jógy je a co všechno dalšího jógová praxe obsahuje. Proto jsem se rozhodl, že ji vyzkouším jako první možnost.
Díky jógové skupině a skvělé lektorce Lindě jsem ale pochopil, že pro mě bylo stejně jako cvičení důležité i to, že jsme se pravidelně potkávali se skupinou lidí, se kterýma jsem si rozuměl. S velmi pomalu přibývající zkušeností se mi ale začala zlepšovat i fyzická stránka. Ustoupily bolesti zad, hlavy a já se cítil silnější. Pozice se staly snesitelnější a já se přestal cítit jako slon v porcelánu. Moje hlavní motivace pořád ležela v budování psychické odolnosti, která se postupně také zlepšovala a já se finálně vymanil ze spárů dlouhodobé úzkosti a následně i panických ataků.
Možná si říkáte, že jsem si mohl podobně pomoct třeba i tím, že bych hrál fotbal. Když ale pominu, že mě nikdy nebavilo hrát kolektivní sporty, tak jóga oproti ostatním fyzickým aktivitám pro mě jednoznačně zvítězila v:
- Propojování dechu a pohybu; Právě toto spojení má klíčový vliv na zklidňování nervového systému, na zvyšování koncentrace a lepší prokrvování všech částí těla. Jednou z důležitých součástí je i budování plynulosti dechu – všimněte si, jak během dne dýcháme, jak se náš dech často zastavuje, jak nám někdy dělá problém se pořádně nadechnout.
- Nalezení vnitřního zraku a ve schopnosti pozorovat vlastní pocity, meditace; Na tuto část jógy jsem přišel až po letech. Jednak proto, že jsem ze své přirozenosti roztěkaný člověk, ale také proto, že na začátku prostě jóga představovala příliš velkou fyzickou zátěž, která mi neumožňovala nechat mysl koncentrovanou a zaměřenou na to, jak mi je a jak se cítím. Bez meditací před a na konci jógových lekcí bych možná tuto schopnost vůbec nenalezl.
- Uvolnění a relaxace; Jóga ve mě zanechává pocit toho, že jsem příjemně unavený. Na rozdíl od jiných fyzických aktivit se po ní necítím vyřízený. Zároveň příjemně uvolňuje mé svaly, takže jsem postupně přestal být ztuhlý u krční páteře a lopatek. Tato ztuhlost přitom výrazně ovlivňovala i mou psychiku.
- Nesoupeření, atmosféra, pospolitost; Není pro mě nic lepšího, než jógové plynutí ve zatemnělé místnosti a vnímání atmosféry společné energie cvičení, která se mezi všemi zúčastněnými buduje. Jsem přirozeně hodně soutěživý člověk, a tím, že v józe soupeření absentuje, mám možnost se soustředit na sebe a na to, co prožívám.
Díky této poměrně jedinečné kombinaci (z pohledu možných fyzických aktivit) jsem si jógu zamiloval a začal se jí stále aktivněji věnovat. Nejdříve jsem cvičil jen na společných lekcích (chodil jsem i 4x týdně), ale když přišel COVID, tak jsem zjistil, že jsem se stal dostatečně disciplinovaný a můžu pokračovat i sám doma. Právě díky domácí praxi jsem se začal více soustředit i na koncentraci, kterou jsem na společných lekcích přeci jen hledal o něco obtížněji. Po několika letech v pandemii jsem se rozhodl si udělat trenérský kurz a propojit svůj život s jógou ještě o něco více.

Jaká fyzická aktivita je vhodná pro vás?
Moje preference ani hodnocení jógy pro vás nemusí nic znamenat. Možná, že žádnou z těch (podle mě úžasných) vlastností nehledáte. Možná chcete uběhnout maraton nebo mít velké svaly. To je úplně v pořádku a nemám vůbec problém přiznat, že vám jóga ani výdrž ani obrovskou sílu nenabídne.
Nezapomínejte na svůj omezený čas a věnujte ho tomu, co považujete za důležité. Možná zjistíte, že žádnou fyzickou aktivitu v životě nepotřebujete nebo vám stačí jen procházky. I to je úplně v pořádku.